مطمئناً برای شما هم پیش آمده است که با مشکل خرابی باتری ماشین تان روبه رو شده باشید. حتماً پیش آمده است که خرابی باتری سبب شده است تا نتوانید به محل کارتان برسید و... . زمانی که ماشین به این مرحله می رسد که براثر خرابی باتری دیگر روشن نمی شود، قطعاً مدت هاست که با مشکلات باتری مواجه شده است و شما با توجه نکردن به این مشکلات، مسبب خاموش شدن خودرو هستید. می خواهیم در این مقاله نکاتی را درباره عوارض خرابی باتری خودرو، یکی از مهم ترین لوازم یدکی ماشین، بگوییم.


عوارض خرابی باتری خودرو


خیلی از افراد فکر می کنند که اگر باتری خودروی شان دچار مشکلاتی شد، نباید به آن توجه کنند تا زمانی که باتری بطور کل از کار بیافتد و بخواهند آن را تعویض کنند. این درحالی است که می تواند یک باور کاملاً غلط باشد و حتی شما را با مشکلات متعددی مواجه کند. یکی از این مشکلات خرابی در سایر لوازم یدکی خودرو است. لوازمی که بسیار مهم و خرید آن ها هزینه بر می باشد.
استارت نزدن خودرو
یکی از متداول ترین عوارض خرابی باتری خودرو این است که ماشین دیگر به راحتی استارت نمی خورد. در اینصورت هر چقدر سوئیچ را بچرخانید، خودرو روشن نخواهد شد. حتی اگر هم باتری برای لحظه ای کار کند، ممکن است مجدد ماشین خاموش شود مانند زمانی که پشت چراغ قرمز هستید یا زمانی که در ترافیک گیر کرده اید. در این زمان است که مشکل شکا دو برابر خواهد شد.
⦁اختلالات برقی در خودرو
همانطور که می دانید، باتری خودرو یکی از منبع های برق خودرو است. زمانی که این بخش دچار خراب شود، قطعاً مشکلاتی در زمینه برقی خودرو نیز ایجاد خواهند شد. برای مثال ممکن است چراغ ها روشن نشود یا ضعیف عمل کنند. به غیر از این مشکل، یکی دیگر از عوارض خرابی باتری خودرو این است که احتمالا اختلالاتی در بخش صورتی، تهویه، چراغ های آمپر خودرو و... رخ خواهد داد. بنابراین بهترین اقدام این است که باتری ها را تعویض یا تعمیر کنید.
⦁آسیب به سایر قطعات
زمانی که خودرو با باتری خراب کار کند، قطعه ی دیگری به نام دینام درگیر فشارات بیشتری می شود. این مسئله ممکن است تا زمانی طول بکشد که در نهایت دینام نیز از کار بیافتد. یا این که تولید برق نامتناوب و ایجاد احتراق در دیگر بخش های خودرو میز از جمله عوارض خرابی باتری خودرو می باشد که کمی هم خطرناک خواهد بود.
⦁اختلال در سنسورها
همانطور که گفتیم باتری ها یکی از منابع تولید کننده برق خودرو هستند. زمانی که این بخش دچار خرابی باشد، احتمالا در سایر بخش های برقی خودرو مانند سنسورها نیز مشکلاتی ایجاد شود. و در نهایت این اختلالات می تواند به خرابی کل سیستک الکتریکی ماشین منجر شود.


علائم خرابی باتری خودرو چیست؟


⦁ایجاد بوی بد در خودرو
⦁سخت یا دیر روشن شدن خودرو
⦁سولفاته شدن بخش ابتدایی خودرو
⦁کم نور شدن یا خاموش شدن چراغ های خودرو
⦁ایجاد اختلالات برقی در خودرو
⦁تغیرات ظاهری باتری مانند ایجاد برآمدگی یا فرو رفتگی ها
⦁ایجاد بوی سوختگی در باتری
⦁تغییر رنگ باتری
تعویض باتری خودرو
همیشه فکر نکنید که اگر این عوارض خرابی باتری خودرو را مشاهده کردید، زمان تعویض باتری فرا رسیده است. این احتمال را هم بدهید که ممکن است خرابی به علت های دیگری باشد و بهترین کار این است که قبل از اقدام به خرید باتری جدید چند مورد را چک کنید. شاید نیاز به خرید قطعات خودرو در بخش های دیگری باشید.
⦁چک کردن دینام: وظیفه ی اصلی دینام این است که باتری خودرو را شارژ کند. زمانی که دینام مشکل داشته باشد نمی تواند باتری را شارژ کند و بنابراین باتری نیز نمی تواند وظیفه ی خود را به خوبی انجام دهد.

⦁بست باتری: بست های را که از خودرو به قطب های بانری متصل می شوند را چک کنید. ممکن است اتصال بست ها قطع شده باشد و برق باتری به خودرو نرسد. بنابراین این کار را یا تنها یا توسط تعمیرکار انجام دهید.⦁استارت: گفتیم که یکی از عوارض خرابی باتری خودرو، استارت نخوردن ماشین است. همیشه هم استارت نخوردن به معنی خرابی باتری نیست. احتمال دارد، بخش استارت به تنهایی خراب شده باشد.
⦁شمع ها: شمع ها جرقه زدن خودرو را انجام می دهند. زمانی که شمع ها اختلال پیدا کنند، نمی توانند جرقه بزنند و بنابراین خودرو نمی تواند به درستی کار کند.
⦁فیوز: فیوز نیز یکی از آن بخش های است که خرابی در آن می تواند اختلالاتی در زمینه روشن شدن ماشین ایجاد کند. بنابراین می توانید فیوز را به همراه آمپرها چک و در صورت نیاز تعویض کنید.
⦁نگهدارنده های باتری: در ماشین بخشی به نام پایه نگهدارنده خودرو وجود دارد. زمانی که پایه ها شکسته و یا خراب شده باشند، نمی توانند باتری را به خوبی گنهدارند و بنابراین باتری نمی تواند عملکرد صحیحی داشته باشد.
چک کردن تمامی این موارد به شما کمک می کند تا در جهت تعمیر خودروتان، اقدامات صحیحی داشته باشید. پس در نظر داشته باشید که اگر، به مشکلاتی مانند عوارض خرابی باتری خودرو برخوردید، اختالات تنها در باتری نیستند. می توان در هر یک از بخش های که بالا ذکر شد اختلالاتی وجود داشته باشد که شبیه به خرابی های باتری باشد.